Orientace bytu na světové strany

Správné rozmístění dispozic nového bytu je velmi důležité pro příjemné bydlení. Rozmístění jednotlivých zón by mělo dodržovat jistá pravidla, stejně tak jako výběr orientace bytu na jednotlivé světové strany.

Existuje nějaká zásada nebo pravidlo?

Ideální členění bytů je rozdělit si tzv. denní a noční zónu. Kdy do denní zóny spadá kuchyňský kout, obývací pokoj, případně pracovna a samostatné sociální zázemí. Do noční zóny spadají ložnice a dětské pokoje.

Předurčuje nám něco ideální rozmístění?

Ideální rozmístění u 3 pokojového bytu je mít jednotlivé pokoje přístupné ze vstupní chodby. Obývací pokoj a kuchyňský kout by měly být v krátké vzdálenosti od vstupu do bytu. Nikomu z nás se přeci nechce nosit těžké tašky s nákupem přes celý byt.

Jaké jsou normy na 1 osobu, abychom zdravě bydleli?

Minimální rozměr ložnice pro jednu osobu je 8m2, pro 2 osoby 12m2. Doporučené rozměry jsou 12m2 a 17m2.

Jaký vliv mají pro naše rozhodování světové strany?

Každý z nás má ohledně orientace na světové strany jiné požadavky. V dnešní hektické době, kdy doma trávíme spíše odpoledne než celý den, si většina zájemců vybírá byty s okny na západ, aby si co nejvíce užili odpoledního slunce. Pro lidi, co tráví v bytě většinu svého dne se doporučuje orientace oken na sever nebo na jih.

Při výběru nového bytu je potřeba uvažovat o jednolivém využit místností. Kam dáme obývací pokoj, kde bude ložnice nebo dětský pokojíček? Pokud si nevíte sami rady, je dobré obrátit se na zkušeného realitního makléře nebo bytového architekta.