Financování bytu hypotékou

Už Vás štve neustále se stěhovat a hledat byt vhodný k pronájmu, kde Vám nedovolí ani zatlouct hřebík do zdi? Pořiďte si vlastní bydlení na hypotéku a ušetřete na měsíčním nájmu. Co je výhodnější se dozvíte v dalším díle našeho průvodce novým bydlením.

Jaké jsou základní požadavky na získání hypotéky?

Základním požadavkem bank pro získání hypotéky, je, aby měl klient dostatečný příjem, a doba splácení musí být nejdéle do 67 až 70 let věku klienta. A příjem nemusí být nijak vysoký. Klient s průměrnou mzdou dosáhne na hypotéku až 2,5mil.


Jaká je nejkratší doba splácení?

Nejkratší doba splácení je standardně 5 let s tím, že lze nastavit i možnost předčasného splacení hypotéky.


Jaká je nejdelší doba splácení?

Nejdelší doba splácení je standardně 30 let. Některé banky umožňují splatnost až 40 let.


Co se stane, když přijdu o práci nebo budu dlouhodobě nemocný? Byty jsou registrovány v katastrech s uvedením vlastníka banky, mohu jej pak prodat, když vyměním za větší?

Pokud zvolíme vhodné zajištění těchto rizik, tak splácení převezme pojišťovna. Případně některé banky umožnují tzv. odklad splátek nebo přerušení splácení. Vhodné řešení Vám poradí zkušený finanční poradce. U hypotéky je tedy více možností než u klienta, který platí nájem a musí nájem platit vždy.


Převedu-li hypotéku na nového vlastníka bytu, nehrozí mi nějaká rizika?

Nehrozí. Nejprve uvedu na pravou míru uvedení vlastníka. V katastru je vždy zapsán jako vlastník klient, banka je uvedená pouze jako zástavní věřitel. A odpověď na otázku je, že byt lze prodat kdykoliv

Při koupi bytu na hypotéku je potřeba mít rezervu na vybavení bytu. Některé vybavení (jako kuchyň) lze financovat také úvěrem ze stavebního spoření, kde až do částky 500.000 Kč není nutné ručit nemovitostí. Jsou ale i developeři, kteří dávají poukaz na kuchyň ke koupi bytu zdarma.